Search Site

This search form uses an instant search feature. As you type, search results will appear automatically below the search field. When you've entered you desired search terms use tab to navigate through the available results and hit enter to open the selected page or document.
Local Science Fair Winners
Local Science Fair Winners
Northwestern Journalism
Monday, February 24, 2020

NORTHWESTERN LOCAL SCIENCE FAIR AWARDS

CONGRATULATIONS TO ALL.  JOB WELL DONE!

 

JH PHYSICS

            2nd – Aaron Blachford, Jack Hansen

            1st – Carson Ewalt – “Bond Strength”

           

HS PHYSICS & ENGINEERING

            HM – Morgan Gehring

3rd – Landen Melius, Tanner Ewalt

2nd – Jude Ortmeier

            1st – Jace Haven “Plastic to Ethanol”

Nick Troske – “Using Artificial Photosynthesis to Reduce CO2 Levels Phase II

Ethan Boekelheide - “Bridge Study:  Testing the Validity of the Best Fit Line”

 

JH BIOLOGY

            3rd – Mikaela Schmitt  and Adrianna Ratigan

            2nd – Annie Dvorak

            1st – Payton Grandpre – “Do you see what I see?” Phase 2

 

HS BOTANY/SOIL

            HM – Rian Gehring, Tyler Ashlintubbi

            3rd – Bailey Heim

            1st – Justin Haven – “Alfalfa Autotoxicity”

Jessica Boekelheide – “Legume Influence on Nitrogen Levels in Hydroponics”

           

JH AGRONOMY/CHEMISTRY

            HM- Tyanne Osterkamp

            3rd – Rennan Bruns, Dallas Stoltenberg

            2nd – Lincoln Woodring, Nathan Melius

            1st – Wyatt Rahm – “Will it decay or stay?”

 

HS ANIMAL SCIENCE

            HM – Sawyer Styles & Emma Grandpre

            3rd – Chrissy & Mackenzie Stoltenberg

            2nd – Alexis Rahm, Sydney Schell

            1st – Mitchell Vander Wal – “Effects of Feedstuffs on Bloat in Ruminant Digestion”

   

JH FOOD SCIENCE

            HM- Abigail Holmberg, Faith Larson

3rd – Molly VanHatten

2nd- Ashley Haven

1st –Ella Boekelheide – “Which Substance Melts Ice the Fastest?”

 

HS MICROBIOLOGY

                HM – Tasia Picotte & Ben Rohr, Ella Haven

            2nd – Hannah Schentzel, Haiden Grandpre & Teryn Sparling

            1st – Megan Nash – “Fertilizer Runoff Effects on Daphnia Phase III”  

 

HS CHEMISTRY

            3rd – Gage Ratigan

            1st – Joselyn Murillo Gonzalez – The Components of Chocolate

           

HS BEHAVIORAL/ANATOMY

            HM – Emmylea Robeson, Jackson Christ

            2nd  - Devynn Nelson, Brooklinn Halvorson                       

 

NSU REGIONAL FAIR:  Monday MARCH 23rd!